fyty fyty .

fyty

سال نو مبارک

جاوید باد این جشن، جاوید باد لحظه های نو شدن، جاوید باد این روزها. تا باشد خنده های کودکان بر سر سفره ای هفت سین. باشد بوسه های افراد خانواده در زمان تحویل سال.باشد نگاه پر مهر همسران. نگاه پدران و مادران بر فرزندان خود و باشد میلیونها آرزوی شیرینی که بر دل هموطنانمان خوانده میشود. جاوید باد نام عزیزانی که این روزها در کنار ما نیستند و جاودانگی ابدی برای آنها که جانشان را برای ایران و ایرانی دادند تا ما امسال نیز تجربه یک عید شیرین داشته باشم.افسوس که فقر شیرینی این جشن را از دل بسیاری از هموطنانم ربوده است و شاید بهترین آرزو در این لحظات همان باشد که آنها نیز در سالهای آیند شریک شادی دیگر هموطنانشان باشد.شاد زیستن هنر است و  براستی که هنرمند آنهایی هستند  که در این روزها ساعاتی شاد و مهر انگیز و زیبا برای خود و نزدیکانشان می سازند.
آرزوی بهترین لحظات و بهترین شادیها را برای کاربران بلاگفا و خوانندگان این وبلاگ دارم .

مهرتان افزون
علیرضا شیرازیبرچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۱۹:۲۹ توسط:fhkg5r موضوع: نظرات (0)

مصاحبه منتشر شده در روزنامه صبح اقتصاد درباره سایت بلاگفا

به تازگی سرویس دهنده وبلاگ فارسی با نام بلاگفا راه اندازی شده است. بلاگفا یکی از چند سرویس دهنده رایگان پس از پرشین بلاگ، بلاگ اسکای است.
در سایت این سرویس دهنده نوشته شده :بلاگفا یک ابزار قدرتمند برای ساخت و مدیریت وبلاگ است .
بلاگفا به شما کمک می کند تا با سرعت و سهولت اطلاعات، خاطرات، مطالب و مقالات خود را در اینترنت منتشر کنید.> به علت گسترش وبلاگ نویسی در ایران نیاز به سرویس دهنده های مطمئن وپر سرعت احساس می شد اما تعداد کسانی که در این راه قدم گذاشتند در مقابل خیل عظیم متقاضی ها بسیار کم بوده است. دلیلی که بسیاری از کارشناسان مطرح می کنند، ریسک سرمایه گذاری در ایران است. اما علیرضا شیرازی به عنوان مدیر این سرویس دهنده به دنبال راه حلی برای ایجاد در آمد. او در گفتگو با صبح اقتصاد از راه های درآمدزایی اینترنتی می گوید.
بلاگفا چه زمانی راه اندازی شد؟
نسخه آزمایشی بلاگفا(blogfa.com) در 16 آذر 1383 راه اندازی شده است و امیدوارم پس از بررسی نرم افزار ، درخواستها و نیازهای کاربران و امکانات در نظر گرفته شده در مدت اجرای آزمایشی بزودی وارد اجرای رسمی سایت شویم.
هدف شما از راه اندازی بلاگفا چیست؟ البته نوشته بودید هدف نهایی و بلند مدت سایت بلاگفا میزبانی از هزاران وبلاگ و وبلاگ نویس است .اما آیا واقعا این هدف نهایی شماست؟ چه اشکالی دارد هدف شما ایجاد درآمد باشد؟
بلاگفا در تکمیل خدمات سایت پارسیک parseek.com  و به عنوان سرویسی جدید تاسیس شده است و البته همانطور که اشاره شد هدف میزبانی از تعداد زیادی از کاربران است و نوع برنامه نویسی و امکانات در نظر گرفته دقیقا با همین هدف صورت گرفته است و طبیعی است درآمدزایی برای یک سایت خصوصی مانند بلاگفا یک اصل و بهتر بگویم یک نیاز هست و با مخاطبان گسترده تر بهتر میتوان به نحوه درآمد زایی سایت فکر کرد.
آیا بلاگفا نمی تواند در آینده الگوی خوبی برای درآمدزایی از طریق اینترنت باشد؟ آیا به تبلیغات از طریق اینترنت فکر کرده اید؟
ما به دنبال شیوه و الگویی مناسب برای تامین هزینه های سایت هستیم و در مورد یک سرویس دهنده وبلاگ بایستی تلاش کرد تا شیوه های درآمدزایی سایت باعث آزار خوانندگان و نویسندگان وبلاگ نشود و البته به دنبال الگویی نیز برای ایجاد درآمد برای خود وبلاگ نویسان و ذی نفع بودن آنها نیز هستیم.
شرایطی که از کاربران خواسته اید قوانین ایران را رعایت کنند مبهم است. کاربران باید کدام قانون را رعایت کنند بنابراین شما می توانید براحتی آن ها را مسدود کنید؟
فکر نمیکنم نکته مبهمی وجود داشته باشد قوانین ایران بصورت مستند وجود دارد.حدود بلاگفا براساس دواصل هست یکی آنکه برای نویسندگان وبلاگها بدلیل نوشتن در بلاگفا مشکلی پیش نیاید و از طرفی هم انتظار داریم به خاطر نوشته های کاربران برای مدیریت بلاگفا نیز مشکلی ایجاد نشود.البته آنچه که تا حدودی مبهم است حدو مرزهای قانون کشور برای یک وب سایت شخصی یا وبلاگ است. با اینحال فکر میکنم مواردی مانند عدم توهین به مذاهب و یا مقامهای رسمی کشور وجود دارند که کاربران بلاگفا بایستی آنرا مدنظر داشته باشند.
بلاگفا آن طور که باید در میان وبلاگ نویسان شناخته شده نیست برای جذب وبلاگ نویسان چه کارهایی انجام داده اید؟
طبیعتا به دلیل نوپا بودن بلاگفا نبایستی چنین انتظاری از آن داشت . اما تعداد زیادی از وبلاگ نویسان با سابقه سایت بلاگفا را معرفی کرده اند و همچنین پس از مرحله اجرای آزمایشی نیز معرفی بلاگفا به کاربران ایرانی به شکل جدی تری دنبال خواهد شد.
به طور قطع ایجاد سرویس بلاگفا هزینه های فراوانی از جمله هزینه هاست خواهد بود؟
چگونه هزینه های بلاگفا را تامین می کنید؟ آیا با ایجاد بلاگفا قصد درآمدزایی دارید؟
در مورد سایت‌هایی مانند بلاگفا تامین هزینه ها و همچنین سرورهای میزبان بسیار مهم است علاوه بر هزینه مباحث امنیتی و فنی نیز میبایست برای سرورها در نظر گرفته شد و خوشبختانه در این زمینه سایت بلاگفا از حمایت یکی از شرکت های معتبر سرویسهای میزبانی در وب به نامouriran.com برخوردار است.سعی خواهد شد تا هزینه های دیگر نیز از طریق جذب حامیان مالی یا جذب آگهی‌های تبلیغاتی تامین شود.
در آینده چه امکاناتی به بلاگفا افزوده می شود؟
یکی از اهداف اجرای آزمایشی بلاگفا بررسی امکانات موجود و نیاز های کاربران است و بازخوردهایی که در این مدت و حتی بعد از آن دریافت خواهیم کرد تعیین کننده امکانات سایت بلاگفا در آینده خواهد بود.
بلاگفا چه تفاوتی با سرویس دهنده های دیگر وبلاگ دارد؟
تعریف مشخصی از سیستمهای مدیریت محتوا و ابزارهای مدیریت وبلاگ وجود دارد.هدف ما این بوده که بلاگفا نه الزاما مجموعا از امکانات جدید بلکه سرویسی با کیفیت و قابل اطمینان باشد. در تکنولوژی های بکار گرفته شده در بلاگفا و حتی شیوه معماری آن دقت فروانی شده است تا بستری برای یک سرویس سریع ،با کیفیت و در بلند مدت ایجاد شود .
بلاگفا سومین سرویس دهنده وبلاگ است چه آینده ای برای بلاگفا متصور هستید؟
بازخوردی که تاکنون ازطرف وبلاگ نویسان با سابقه و همچنین کاربران بلاگفا داشته ایم نشان از نزدیک شدن به سرویسی با کیفیت و سرعت خوب است و صد البته نواقصی هم داشته و داریم که برای حل آنها تلاش میکنیم.آینده بلاگفا به نوع و کیفیت سرویس آن، نحوه معرفی آن و همچنین علاقه و گرایشهای کاربران فارسی به پدیده وبلاگ وابسته است.
آیا آماری از وضعیت ثبت نام کابران تا امروز را دارید؟ فکر می کنم بعد از دوماه بتوانید اماری ارائه دهید؟
با توجه به نوپا بودن و اجرای آزمایشی بلاگفا تعداد کاربران آن نمی تواند نشان دهنده وضعیت امروز آن باشد بسیاری از وبلاگها بصورت آزمایشی ایجاد شده اند و سیاستی که در بلاگفا در پیش گرفته شده حذف وبلاگهای آزمایشی است .بنابراین پس از اجرای نهایی سایت که امیدوارم یک تا دو ماه دیگر باشد بتوان وضعیت بلاگفا را بصورت روشن تر و دقیقتری بیان کرد.

منبع : روزنامه صبح اقتصاد (دوشنبه ۵ بهمن ماه ۱۳۸۳)

بلاگفا از آقای قوانلو و همچنین همکاران ایشان در روزنامه صبح اقتصاد به خاطر توجه و محبتی که به سایت بلاگفا داشته اند تشکر میکند.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۱۹:۲۸ توسط:fhkg5r موضوع: نظرات (0)

مصاحبه با روزنامه شرق

متن زیر مصاحبه ای درباره سایت بلاگفا در روزنامه شرق در تاریخ پنجشنبه ۱۰ دی ۱۳۸۳ چاپ شد. آنچه در ادامه درج خواهد شد متن مصاحبه اشاره شده میباشد.

اگر اولین نبودیم بهترین باشیم

اگر به وبلاگ نویسی علاقه دارید حتماً نام جدید سرویس دهنده وبلاگ یعنی «بلاگفا» را شنیده اید؛ مدیریت این سرویس وبلاگ فارسی یعنی علیرضا شیرازی از بلاگفا به عنوان فرزند جدید مجموعه پارسیک یاد می کند. علت این مسئله را می توانید در گفت وگویی که با این برنامه نویس و کارشناس نرم افزار داشته ایم بخوانید.
• • •
بلاگفا از چه تاریخی آغاز به کار کرد و هدف شما از راه اندازی این سرویس وبلاگ چه بود؟
بلاگفا سایتی تازه تاسیس است که اواسط آذرماه ۸۳ فعالیت نسخه آزمایشی آن آغاز شد و هدف از تاسیس سایت، گسترش خدمات سایت پارسیک بوده و البته چنین سرویسی نیاز به فعالیت در سایتی مستقل دارد. بلاگفا با این هدف به وجود آمده است که با استفاده از جدیدترین و قدرتمندترین تکنولوژی و شیوه های معماری در طراحی و پیاده سازی سایت و همچنین سیاستی روشن بهترین سرویس وبلاگ باشد و در واقع ما کار را با این اصل شروع کرده ایم که اگر اولین نبودیم بهترین باشیم.
برای بلاگفا چه میزان هزینه کرده اید و در طول روز چقدر از زمانتان را صرف آن می کنید؟
از آنجا که نرم افزار مدیریت بلاگفا در زمان فراغت من نوشته شده است نمی توانم زمان و یا هزینه مشخصی را برای پیاده سازی آن اعلام کنم، البته نیاز و هزینه اصلی سایت هایی مانند بلاگفا علاوه بر زمان و نیروی انسانی ، تامین سرورهای میزبان ، پهنای باند و سرویس های بانک اطلاعات است که توسط شرکت حامی سایت بلاگفا تامین شده است.
به غیر از شما کسی دیگر در بلاگفا مشغول به فعالیت است؟
بلاگفا در دو بخش، مدیریت و پشتیبانی می شود. بخشی که مربوط به مسائل فنی، امکانات سایت و سیاست های سایت است را من بر عهده دارم و البته در این بخش تنها نیستم و برخی از بهترین مدیران سایت های اینترنتی و وبلاگ نویسان نیز مرا یاری می کنند و بخش دیگر که مسائل مربوط به سرورهای سایت است توسط شرکت OURIRAN تامین کننده سرور و حامی سایت پشتیبانی می شود .
در حال حاضر آمار وبلاگ های بلاگفا چگونه است؟
با توجه به تازه تاسیس بودن سایت که در واقع کمتر از سه هفته از شروع فعالیت جدی آن می گذرد بسیار زود است که بخواهیم درباره آمار سایت صحبت کنیم ، اما در این مدت بلاگفا مورد توجه و استقبال وبلاگ نویسان فارسی قرار گرفته به طوری که هم اینک اگر چه با فاصله زیاد اما در مقام دومین سرویس وبلاگ فارسی است و طبیعی است که چنین سرویس هایی را بایستی در بلندمدت بررسی کرد.
در طول یکی دو سال گذشته حداقل چند سرویس دهنده دیگر فارسی هم راه اندازی شده و برخی از آنها مثل پرشین بلاگ به شهرت و مقبولیت هم رسیده اند. بلاگفا در این بازار رقابتی نزدیک چه ویژگی هایی برای برتری دارد؟
دو اصل در مورد سایت هایی مانند بلاگفا ارزیابی می شود یکی ویژگی های فنی و دیگری میزان اطمینان و تداوم سرویس ها است، از بعد فنی بلاگفا سرعت بالاتر، افزایش و توسعه برخی امکانات وبلاگ نویسی و پیاده سازی محیطی پایدار و آسان را دنبال می کند و از نظر دیگر تجربه سه ساله پارسیک و همچنین تجربیات و حمایت یکی از بزرگترین شرکت های میزبانی وب دلیلی برای جدیت در تداوم خدمات این سایت است. بلاگفا با این دید پیاده سازی شده است که پذیرای هزاران وبلاگ نویس باشد و مطمئن هستم تا مدت ها سریع ترین سرویس وبلاگ فارسی خواهد بود.
همه شما را به عنوان مدیر بلاگفا می شناسند آیا این ریسک را قبول کرده اید که به هر حال ممکن است نوشته های دیگران که حتی با اسم مستعار نوشته می شود می تواند به نوعی برای شما مشکل ایجاد کند؟
من اعتقاد دارم که مسئول یک سایت به خصوص یک سایت سرویس دهنده همیشه بایستی مشخص باشد و نمی توان به تداوم خدمات سایتی مطمئن بود که هیچ شخص مشخصی مسئولیت آن را نپذیرفته است در قوانین استفاده از بلاگفا ذکر شده که این سایت ضمن حمایت از آزادی بیان تابع قوانین کشور ایران است و فکر می کنم اگر ملاحظات و قوانین کشور توسط نویسندگان وبلاگ ها همچنان که تاکنون بوده رعایت شود مشکلی پیش نیاید. پاسخ سئوال شما همچنین به میزان درک شرایط موجود توسط وبلاگ نویس ها و همچنین وسعت نظر مسئولین نیز وابسته است.
عجیب است که شما مدیر سایت پارسیک هستید و در بلاگفا امکان جست و جو نگذاشته اید کاری که البته سرویس دهندگان وبلاگ خارجی هم انجام نداده اند و در ظاهر رده بندی موضوعی هم ندارید؟
من مدیر جست وجوگر پارسیک هستم و به همین دلیل نیز این مسئله را از دیدی دیگر نگاه می کنم. البته در بلاگفا امکان جست وجو در فهرست وبلاگ ها، موضوعات و نویسندگان وبلاگ ها وجود دارد. چنان که گفتید بسیاری از سایت های بزرگ سرویس وبلاگ امکان جست وجو در کل محتوای وبلاگ ها را ندارند و این به دلیل آن است که کار جست وجو به شکل تخصصی و جامع تری توسط جست وجوگر وبلاگ ها انجام می شود و در عمل نیز اکثر کاربران برای جست وجو از سایت های جست وجوگر استفاده می کنند در بلاگفا نیز با توجه به این دید از نظر تکنیکی مواردی را در نظر گرفته ایم تا محتوای وبلاگ ها در محیطی جامع تر جست وجو و پویش شوند معرفی وبلاگ های به روز شده به موتورهای جست وجوگر وبلاگ و همچنین معرفی خودکار وبلاگ های فعال به جست وجوگر گوگل از جمله این امکانات هستند در مورد موضوع بندی وبلاگ ها اگر چه من شخصاً تمایلی ندارم تا نویسندگان وبلاگ ها خود را مقید به گروه مشخصی کنند اما برنامه ای داریم که این کار در شکل بهتر و جامع تری انجام شود.
 
لینک این مصاحبه در وب سایت روزنامه شرقبرچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۱۹:۲۸ توسط:fhkg5r موضوع: نظرات (0)

آغاز

بلاگفا فعالیت خود را آغاز کرد.
برای مدتی سایت  بصورت آزمایشی فعالیت خواهد کرد تا اشکالات احتمالی رفع و نظرات کاربران در نظر گرفته شود.البته اطلاعات و نوشته های کاربران در این مرحله محفوظ خواهد ماند .
بلاگفا با این دید طراحی و پیاده سازی شده است تا میزبانی مطمئن برای هزاران کاربر و وبلاگ نویس باشد و در طراحی، تکنیکهای بکار گرفته شده  و سرور میزبان  این امر در نظر گرفته شده است.
مطمئن هستیم که این هدف محقق نخواهد شد اگر از یاری کاربران سایت و دوستانمان بی بهره باشیم.اگر به اشکالی برخورد کردید اگر پیشنهاد یا انتقادی داشتید ما را از آن مطلع کنید و مطمئن باشید از خواندن همه آنها خوشحال خواهیم شد.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۱۹:۲۷ توسط:fhkg5r موضوع: نظرات (0)

آزمایش نسخه جدید بلاگفا -وبلاگ گروهی،موضوع بندی،لینکدونی و...

نسخه جدیدی از نرم افزار بلاگفا را بصورت آزمایشی بر روی سایت قرا داده ایم. امیدواریم در دو روز آینده امکانات جدید سایت و مشکلات احتمالی را بررسی کنیم در نسخه جدید بلاگفا شاهد امکانات جدیدی هستیم که در زیر به آنها اشاره شده است.
  • وبلاگ گروهی - امکان ورود  و نوشتن مطالب توسط چندین نویسنده با نامهای کاربری متفاوت و همچنین دسترسی به آخرین مطالب نوشته شده توسط هر نویسنده
  • امکان موضوع بندی مطالب و  دسترسی به آخرین مطالب نوشته شده در یک موضوع مشخص
  • امکان درج ادامه یا متن کامل مطلب در صفحه و لینکی مستقل
  • امکان درج نامحدود پیوندهای روزانه (لینکدونی )
  • امکان درج بسیار ساده اسکریپتهای ابزارهای نمایش آمار بازدیدکنندگان یا پخش موسیقی و... بدون نیاز به تغییر قالب وبلاگ

لازم به ذکر است که امکانات جدید با قالبهای پیش فرض بلاگفا و قالبهایی سازگار است که کدهای این امکانات جدید را دارد و اگر جزو کاربرانی هستید که از قالبهای پیش فرض بلاگفا استفاده نمی کنید و یا آنها را تغییر داده اید میتوانید کدهای جدید قابل استفاده در قالبهای بلاگفا و شیوه استفاده از آنها را بخش راهنما (راهنمای طراحی قالب و کدهای بلاگفا)  مشاهده کنید.

در صورت مشاهده مشکلی در استفاده از امکانات سایت حتما آنرا به ما گزارش دهید.

به برخی مشکلات در ادامه پاسخ گفته شده است.


» اگر از امکانات جدید استفاده میکنید اما تاثیر آنرا در صفحه اصلی وبلاگ خود نمی بینید مثلا اگر پیوندهای روزانه را وارد میکنید ولی در وبلاگ شما نمایش داده نمیشود بدین معنی است که شما از قالبهای قبلی بلاگفا یا قالبهایی استفاده می کنید که با امکانات جدید سازگار نیستند.چرا که استفاده از امکانات جدید سایت مستلزم وجود کدهای جدید در قالب بلاگ است. می توانید کدهای جدید بلاگفا را در بخش راهنما مطالعه کنید و اگر چندان آشنایی با کدهای HTML ندارید و قالب فعلی  هم برایتان خیلی مهم نیست میتوانید در بخش انتخاب قالب یکی از قالبهای پیش فرض بلاگفا را انتخاب کنید.

» اگر صفحات هنگام باز شدن ناخوانا هستند و  فونت آنها بهم ریخته است .در مرورگر اینترنت خود از منوی  VIEW گزینه Encoding را انتخاب کنید و سپس در آنجا گزینه "Unicode UTF-8" را انتخاب کنید.
در رابطه با مشکلی که مربوط به ادامه مطلب هست در حال حاضر همین تضیحات نیر در ادامه مطلب آزمایش نسخه جدید بلاگفا  آمده است که میتوانید آنرا در صفحه نخست اخبار بلاگفا ببنید. در صورت وجود مشکل احتمالی دقت کنید که مطالب را از چه کدپیجی کپی  و در بخش ادامه مطلب درج کرده اید.

» استفاده از یک قالب خاص باعث خطا در دسترسی به امکانات بخش مدیریت وبلاگ   نخواهد شد و در صورت ایجاد خطا در دسترسی به امکان یا بخش خاصی  مشکل به دلیل دیگری ایجاد شده است.

» اگر در ورود به بخش مدیریت سایت مشکل دارید یا با پیام خطا مواجه می شوید ابتدا توصیه می کنیم کوکی های ثیت شده در مرورگر خود را حذف کنید و مجددا برای ورود به بخش مدیریت سایت تلاش کنید.
برای حدف کوکی ها در مرورگر اینترنت IE  از منوی بالا صفحه  گزینه Tools  و سپس گزینه Internet Options را انتخاب کنید و سپس در صفحه ظاهر شده دکمه  Delete Cookies را زده و عملیات را تایید کنید. گفتنی است با حذف کوکیها اطلاعات خاصی از سیستم شما حذف نخواهد و کوکی ها معمولا در نگهدارنده اطلاعات موقتی سایتهای هستند (اینکه مثلا قبلا سایت را دیده اید یا غیره..)/

»  اگر در ورود به بخشهای مدیریتی مشکل دارید و یا با پیام خطا مواجه می شوید چک کنید که آیا فایروالهای خاصی مانند نرتون فایروال را بر روی کامپیوتر نصب میباشد یا خیر و در صورت وجود برای لحظه آنرا خاموش کنید و سپس چک کنید . تاکنون چند گزارش از کاربران در رابطه با مشکل ورود به سایت داشته ایم که همگی مشکلی مانند مشکل فوق داشته اند.

 برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۱۹:۲۳ توسط:fhkg5r موضوع: نظرات (0)

اخطار در رابطه با ایمیلهای مشکوک

چند روزی هست که برای برخی کاربران بلاگفا ایمیلی ارسال شده است که در آن نسبت به عنوان یا متن وبلاگ آنها اخطار داده شده است.لازم است مجددا تذکر داده شود که ما پیامی برای کاربران خود ارسال نکرده ایم و اینگونه نامه ها جعلی می باشد و هیچ ارتباطی با مدیریت سرویس بلاگفا ندارد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۱۹:۲۳ توسط:fhkg5r موضوع: نظرات (0)

در گفتگو با ایسنا مطرح شد ، کیفیت به جای کمیت

مدیر سایت بلاگفا گفت: وبلاگ‌نویسی فارسی به دلیل کاهش کیفیت آن، در سراشیبی قرار گرفته و در حال سقوط است.

علیرضا شیرازی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس «نگاهی به وبلاگ‌ها»ی ایسنا، با اشاره به آماری که در خصوص رتبه‌ی وبلاگ‌های فارسی در میان وبلاگ‌های دنیا عنوان شده است، افزود: هر چند در گذشته براساس آمار بدست آمده، وبلاگ‌های ایرانی در مرتبه‌ی سوم یا پنجم دنیا قرار داشت، اما هم‌اکنون این آمار بعید به نظر می‌رسد و تصور نمی‌کنم وبلاگ‌های ایرانی در میان وبلاگ‌های دنیا جزو ده تای اول نیز باشد. چون وبلاگ‌نویسان سایر کشورها به شدت پیشرفت کرده‌اند و آمار سایت‌ها افزایش یافته است.

وی تصریح کرد:‌ در حال حاضر ضریب نفوذ اینترنت در ایران کم است و کاربران فعالی که هر هفته به اینترنت وصل می‌شوند، تنها استفاده‌ی آن‌ها از اینترنت چک کردن ایمیل و چت است.

وی ادامه داد: در کشورهای دیگر ضریب نفوذ اینترنت بسیار بالاست، به‌طوری که حتی اگر ده درصد آن‌ها بیایند و وب‌نویسی را تجربه کنند، به مراتب خیلی بیشتر از ما خواهند بود.

شیرازی با بیان این که کشور ما خیلی زودتر از کشورهای دیگر وبلاگ‌نویسی را تجربه کرد، متذکر شد: شاید یکی از دلایل پیشرفت وبلاگ در ایران این بود که در ابتدا اکثر روزنامه‌نگاران با علاقه‌ی بسیار زیاد شروع به نوشتن وبلاگ کردند و یک سرویس وبلاگ فارسی را ایجاد کردند که خیلی از کشورهای دیگر در این زمینه سرمایه‌گذاری نکرده بودند. اما پس از این که کشورهای دیگر وبلاگ‌نویسی را درک کردند و کاربرانشان با این پدیده آشنا شدند، شروع به سرمایه‌گذاری در این عرصه کردند.

مدیر سایت بلاگفا اضافه کرد: با توجه به محدود بودن دامنه‌ی پیشرفت ما در زمینه‌ی وبلاگ‌نویسی، نباید انتظار داشته باشیم که رقابت نزدیکتری با کشورهایی چون آمریکا، ‌کانادا و کشورهای اروپایی و آسیای شرقی در این عرصه داشته باشیم.

وی با تاکید بر این که در زمینه‌ی کمیت وبلاگ‌ها مشکلی نداریم، خاطرنشان ساخت: ‌با توجه به کاربرانی که داریم و علاقه‌مندی که نسبت به این حوزه وجود دارد و وبلاگ‌هایی که هم‌اکنون توسط کاربران جدید یعنی نسل جدید وبلاگ‌نویسان ایجاد و مدیریت می‌شود، از نظر کمیت مشکلی نداریم ولی از نظر کیفی ضعیف هستیم. البته انتظار کار تخصصی از وبلاگ‌نویسان نداریم، اما این انتظار وجود دارد مطالبی که نوشته می‌شود، حداقل با یک شیوه نگارش درست و نشان‌دهنده‌ی هویت و طرز تفکر آن نویسنده باشد.

شیرازی در ادامه پیرامون وبلاگ‌هایی که درباره‌ی موضوعاتی از جمله تجارت و به نوعی برای تبلیغات استفاده می‌شوند، گفت: وبلاگ‌هایی که به نوعی مطالب خود را کپی کرده و یا از امکانات وبلاگ به عنوان یک سایت تبلیغاتی استفاده می‌کنند، عملا وبلاگ‌نویس نیستند.

وی توضیح داد: اگرچه در ابتدای شروع کار وبلاگ‌نویسی، افراد باسواد و متخصص وب‌نویسی را در این حوزه تجربه می‌کردند، اما امروزه اساتید و متخصصان حضور کمرنگی دارند و خیلی از وبلاگ‌ها با دید تجاری و مواردی از این قبیل نوشته می‌شود. البته این نوع مطالب نیز به هیچ عنوان مردود شناخته نمی‌شود، ولی چون ارزش خاصی ندارد، باعث کاهش سطح محتوای کیفی وبلاگ‌های فارسی شده است.

مدیر سایت بلاگفا در پایان گفت:‌ مطبوعات باید به جای پرداختن به افزایش تعداد کمیت وبلاگ‌ها، دغدغه اصلی آنها افزایش کیفیت وبلاگ‌نویسی با یکسری مقررات و شیوه‌ی نگارش درست باشد.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۱۹:۲۲ توسط:fhkg5r موضوع: نظرات (0)

انتظاری ساده از کاربران سایت بلاگفا

امروز متوجه شدیم که در وبلاگی در بلاگفا  مطالبی منتشر شده است که مورد استناد برخی سایتهای خبری نیز قرار گرفته است.در مطالب این وبلاگ مواردی به چشم می خورد که میتواند پیگردی قانونی برای نویسنده آن در بر داشته باشد و البته قابل حدس است که نویسنده هویت اصلی خویش را معرفی نکرده بود و حقیقت آن است به دلیل عدم وجود قوانین مشخصی در اینباره حدود اختیارات و مسئولیتهای مدیران سرویسهای وبلاگ در ایران مشخص نیست.
توصیه ای که بارها به کاربران بلاگفا داشته ایم رعایت شرایط ایران، پرهیز از توهین به مقامات حکومت ایران در نوشته های خویش و هرگونه مطلبی است که ممکن است پیگردی قانونی داشته باشد و باید بپذیریم که کاربرانی که با وجود اطلاع از اینکه  مدیران سایت بلاگفا ساکن ایران و افرادی شناخته شده هستند همچنان به نوشتن چنین مطالبی اقدام میکنند در حق ما کم لطفی کرده اند.

همانطور که در تفاهم نامه و مقررات سایت تاکید کردیم مسئولیت مطالب وبلاگ بر عهده خود کاربران میباشد و آنچه ما در تبعیت از قوانین و شرایط ایران انجام میدهیم مسدود کردن وبلاگهایست که ممکن از قوانین سایت عدول و برای این سرویس دهنده و همچنین کاربران آن مشکل ایجاد کنند.
هدف و تلاش ما ایجاد یک سرویس دهنده وبلاگ فارسی با کیفیتی مناسب برای کاربران فارسی زبان است و انتظار ما از کاربران سایت در نظر گرفتن شرایط ایران و پرهیز از نوشتن مطالبی است که میتواند در چنین هدفی ما را دچار مشکل کند.برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۱۹:۲۲ توسط:fhkg5r موضوع: نظرات (0)

مصاحبه منتشر شده در روزنامه آسیا درباره سایت بلاگفا

با دوست فعال و خوبی در روزنامه آسیا و در زمان برگزاری نمایشگاه الکامپ امسال گفتگویی در رابطه با سایت بلاگفا داشتیم  که اخیرا در روزنامه آسیا منتشر شده است. متن مصاحبه منتشر شده عینا در ادامه درج شده است.

گفت‌وگو با علیرضا شیرازی مدیر سایت بلاگفا

علیرضاشیرازی با سرویس بلاگفا سرو صدای زیادی به پا کرد. به طوری‌که امروز به جرات می توان بلاگفا را یکی از بهترین و قوی‌ترین سرویس‌های وبلاگی جهان نامید. اله‌کامپ امسال فرصت مناسبی بود تا با این دوست خوب گفت‌وگویی داشته باشم.[روزنامه آسیا]

یک معرفی‌کامل از‌خودت. نام و نام خانوادگی،سن و تحصیلات
من علیرضاشیرازی، 27 ساله و تحصیلاتم  در رشته کارشناسی  نرم‌افزار می‌باشد.

اولین بار کی با واژه وبلاگ آشنا شدی؟ اولین وبلاگی که خوندی چی بود؟
اولین‌بار را  که دقیقاً به‌خاطر ندارم اما فکر می‌کنم اولین‌بار در میان سایت‌های خبری انگلیسی با آن برخورد کردم که چندان هم برایم جالب نبود. ولی به صورت جدی با مفهوم وبلاگ و به خصوص وبلاگ فارسی در سایت گویا و وبلاگ سردبیر خودم آشنا شدم .

خودت وبلاگ می نوشتی؟
بله. من در همان ابتدا دو سبک وبلاگ نویسی را تجربه کردم. یکی نوشتن مطالب خصوصی و افکارم بود و دیگر یک وبلاگ در مورد  مطالب علمی. اما در مدت کوتاهی به هر دو خاتمه دادم چون اول اینکه علاقه چندانی به نوشتن مداوم مطالب شخصی و خاطراتم نداشتنم و از طرفی هم مطمئن نبودم که بتوانم برای مدت زیادی بنویسم. اما به‌صورت جدی وبلاگ‌نویسی را که تاکنون نیز ادامه داشته در وبلاگ Itiran.net   تجربه کرده‌ام.

چی شد که تصمیم به راه‌اندازی سرویس وبلاگی گرفتی؟
این طرح از همان آغازی که با آن آشنا شدم در ذهنم بود و اصولاً به هر ایده خوبی که بتوان با برنامه‌نویسی آن‌را پیاده سازی کرد, علاقه‌مند هستم. اما مطمئن بودم که چنین سرویسی هزینه زیادی در برخواهد داشت و درعین حال در آن زمان بسیار سخت می‌توانستیم به درآمدزایی سایت‌های فارسی فکر کنیم و همچنین  به دلیل عدم شناخت شرکت‌ها آنها  تمایلی به حمایت و تامین بخشی از هزینه‌های آن نداشت. به هرحال دوستان با استعداد دیگری این‌کار را شروع کردند ولی در این اواخر کمی رخوت و کندی در این سرویس دهنده‌ها مشاهده می‌شد که  اشتیاق مرا  به ارایه سرویسی با کیفیت بالاتر بیشتر کرد و البته برنامه‌ریزی برای ارا‌یه سرویسی بلندمدت و باکیفیت و حامیان مالی مطمئن نیز لازم بود که پس از حل مشکلات،  بلاگفا کار خویش را آغاز کرد.

یک تاریخچه مختصر از اولین روز ثبت دومین و تغییر و تحولات بعدی.
من معمولاً اول طراحی سایت و برنامه‌نویسی را آغاز می‌کنم و سپس دامین آن‌را ثبت می‌کنم و در این مورد هم اگرچه برخی دامین‌های مد نظرم در هنگام طراحی سایت به ثبت رسید اما در نهایت نام BlogFa.com را برای آن  انتخاب کردم. سپس برای مدتی آن‌را سایت را راه‌اندازی و آزمایش کردم و پس از  مدت کوتاهی و در آذر ماه سال 83  سایت فعالیت خود  را آغاز کرد.

اطلاعات موردنیاز در مورد سرورها و سایر چیزهایی که لازم می‌دونی
‌در ابتدا بلاگفا در یک سرور با چندین سایت مشترک بود اما پس از استقبال کاربران دو سرور یکی به عنوان وب سرور و دیگری سرور بانک اطلاعات  با حمایت و پشتبانی فنی و مالی شرکت ouriran برای سایت بلاگفا  در نظرگرفته شد.

تیم بلاگفا الان چند نفره؟ اداره چنین سایتی مشکل نیست؟
هسته اصلی را شاید بتوان من, به عنوان طراح و مدیر سرویس و همچنین شرکت  ouriran به عنوان تیم پشتیبانی فنی سرورها دانست. اما دوستان دیگری نیز هستند که در زمینه نظارت بر وبلاگ و حتی بررسی کیفیت سرویس ما را یاری می‌کنند.
اصولاً سایت‌هایی بلاگفا مانند که میزبان اطلاعات هزاران کاربر هستند باید تلاش کنند کمترین خطا در طراحی و پیاده سازی داشته باشند و همچنین تهیه پشتیبانی مداوم از اطلاعات و بررسی وضعیت سایت  وسرور نیز وظایف دیگری هستند که بایستی بصورت جدی به آنها پرداخته شود.
عدم وجود هیچگونه مشکلی در سایت که به اطلاعات کاربران بلاگفا  لطمه بزند و یا سایت را برای‌ مدت طولانی از دسترس خارج کند و همچنین عدم ایجاد هیچگونه مشکلی امنیتی برای سایت به‌نظرم نشان‌دهنده آن است که سایت تاکنون به اهداف خود در این زمینه رسیده است.
اما مورد دیگری که وقت ما را زیاد می‌گیرد نظارت بر مطالب بر وبلاگ‌هاست. متاسفانه برخی بدون توجه به اینکه ما در ایران فعالیت می‌کنیم و شاید هم با غرض ورزی مطالب و حتی تصاویری غیر‌اخلاقی را در وبلاگ‌هایشان درج می‌کنند و البته مشکل دیگر نحوه برخورد یا سایت‌های سیاسی هست که متاسفانه هنوز چهارچوب مشخصی برای انتشار اینگونه مطالب در وب مشخص نشده است و تقریباً سلیقه‌ای هست و حتی چند روزی بلاگفا به خاطر برخی وبلاگ‌های سیاسی درچند  سرویس دهنده اینترت فیلتر شده بود. در عین حال هنوز معلوم نیست که مسوول یک سرویس‌دهنده وبلاگ  تاچه حد نسبت به مطالب منتشر شده در وبلاگ‌های میزبانی شده مسوول است.  اما شخصاً معتقدم در مورد وبلاگ سیاسی به‌دلیل مخاطبان محدودترشان و هم شخصی‌تر بودن وبلاگ بایستی با دید بازتری برخورد شود .

تعداد کاربران بلاگفا چند نفره؟
در حال حاضر بیش از پنجاه هزار وبلاگ در بلاگفا فعال هست البته به این میزان باید بیش از بیست و پنج هزار وبلاگی را کم بدلیل  عدم فعالیت و آزمایشی بودن حذف شده اند را نیز باید اضافه کرد.
بیش از 300 هزار مطلب نیر در وبلاگ‌ها نوشته شده است. و نیز درحال حاضر بیش از 400 هزار بازدید روزانه از صفحات وبلاگ‌ها داریم که در روزهای تعطیل حتی از مرز 600 هزار نیز می‌گذرد.


امنیت سیستم و نکاتی در این مورد؟
همانطور که قبلاً نیز گفتم ما میزبان اطلاعات کاربران خود هستیم و خود را نسبت به حفط آنها متعهد می‌دانیم دقت فراوانی برای عدم وجود مشکلات امنیتی در برنامه سایت و همچین تهیه نسخه پشتیبان به‌صورت روزانه‌ از اطلاعات کاربران و مطالب نوشته شده توسط آنها بخشی از کارهای  صورت‌گرفته شده است.

کاربران چقدر مطمئن باشند که این سرویس به سرنوشت سایتی مثل تک بلاگ دچار نمی‌شه و تداوم در کارش خواهد داشت؟
نمی‌توان به صورت مطلق اطمینان داد. اما به این کفایت می‌کنم که خود من هزینه  چند سال سروهای سایت را  کنارگذاشته‌ام و همچنین یکی از بزرگترین شرکت‌های ارایه کننده خدمات میزبانی که صدها سایت سازمان و شرکت دولتی را نیز پشتیبانی می‌کند را به عنوان پشتیبان مالی و تامین کننده سرور در کنار خویش داریم.

با شنیدن این کلمات اولین جمله ای که به ذهنت میرسه چیه؟
-پرشین بلاگ – یک ایده خوب و شروعی شجاعانه
-بلاگر – یک پدیده جدی در دنیای وی
-درخشان – سردبیر خودش!
-عطا!  - ابعادی بزرگ ولی صمیمی
-علی دایی! – من فوتبال را دوست ندارم.

احتمال اینکه سرویسی مثل بلاگ اسکای فیلتر بشه چقدره؟ و چه تمهیداتی اندیشیدین؟
فیلتر شدن بلاگ اسکای به نظرم درست نیست و سعی من بر این بوده که مشخص کنم که سرویس بلاگفا هویتی ایرانی و تابع قوانین ایران هست و جدا از مسوولین می‌خواهم که اگر مشکلی در برخی وبلاگ‌ها وجود دارد آن‌را با مسوول سرویس‌دهنده  درمیان بگذارند. فیلتر شدن یک سایت فارسی را  به  معنای مرگ  آن می‌دانم و حیف می‌دانم که به‌خاطر مطالبی که معدودی خواننده دارد و یا به خاطر تنگ‌نظری‌ها،  آینده سایتی که ماه‌ها برای آن زحمت کشیده شده و بر روی آن سرمایه‌گذاری شده نابودشود.

آیامحتوای وبلاگ‌ها توسط‌تیم خاصی کنترل میشه؟ ازنظر اخلاقی و سیاسی؟ اگه آره در مورد نحوه کارشون توضیح بدین.
در مورد مطالب سیاسی براستی در حد شخص من نیست که تعیین کنم که کدام از خط قرمزها رد  شده‌اند و چه‌بسا تصمیم‌گیرندگان اصلی در حکومت نیز با سلایق خاصی به آنها نگاه می‌کنند. اما برخی‌موارد درقانون مشخص شده است مانند توهین به مقامات بلندپایه نظام و یا تبلیغ برخی گروه‌های سیاسی که معمولاً پس از دریافت گزارشی در این مورد به آنها اخطار و یا وبلاگ آنها مسدود می شود.
و البته چند تن از دوستان صاحب‌نظر  نیز مرا در این زمینه یاری میکنند.


نظرتون در مورد سرویس‌های وبلاگ ایرانی چیه؟
به عنوان یک سایت می‌توانیم شاهد ایده‌های خوب برنامه‌نویسان آنها باشیم اما به نظرم برخی از آنها از نوعی سوء مدیریت رنج می برند. 
    
جایگاه وبلاگ در ایران رو چگونه می بینی؟
وبلاگ‌ها تقریبا یک قطب مهم در وب فارسی هستند. پدیده‌ای که نمی‌توان آن‌را نادیده گرفت. وبلاگ‌ها بیش از هر بخش دیگری  نقش زبان‌‌فارسی را در وب پررنگ کرده‌اند اما عدم وجود رویکرد  و جریانی مالی در این پدیده باعث وجود مشکلاتی همچون بی‌انگیزگی وبلاگ‌نویس‌ها و عدم‌استقبال بنگاه‌های مالی از آنها  شده است.

برنامه‌های آتی سرویستون چیه؟
افزایش کیفی‌وکمی امکانات سایت و کمک به وبلاگ‌نویسان و کاربران برای داشتن وبلاگی بهتر‌. برای پولی کردن سرویس در آینده برنامه‌ای دارید یا نه؟
سرویس اصلی سایت پولی نخواهد شد اما سرویس خاصی همراه با فضا برای تصاویر و برخی امکانات دیگر در نظر داریم که با مبلغ اندکی ارایه خواهد شد.


سیاست‌های جذب آگهی سرویس چطوره؟
تاکنون آگهی‌های جذب‌شده براساس تماس و درخواست علاقه‌مندان برای درج آگهی در سایت بوده است. اما  به‌زودی رویکرد و سیاست‌های تامین مالی و درآمدزایی سایت مشخص و اجرا خواهد‌شد.
نظرت درمورد ستون دنیای وبلاگ‌ها در روزنامه آسیا چیه و چه پیشنهادی داری؟
اصولاًهرکاری  که کمکی به وبلاگ‌ها،وبلاگ‌نویس‌ها و ارتقای جایگاه آنها کند خوب و قابل تقدیر است. فکر می‌کنم یکی از نیازهای دنیای وبلاگ‌های  فارسی کمک برای افزایش کیفی آنهاست و در واقع باید تلاش شود که کاربران با شناخت بهتری نسبت به این پدیده و حتی با شیوه بهتر نگارش و رعایت اخلاق در مطالب  وبلاگ خود را بروز دهند.

 
گفتگو از نادر جدیدی
لینک به مصاحبه منتشر شده در روزنامه آسیا

 برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۱۹:۲۱ توسط:fhkg5r موضوع: نظرات (0)

تبلیغات در بلاگفا و چند نکته

در این چند روز نظرات دوستان خوبم در بلاگفا را نسبت به تبلیغات در وبلاگهای بلاگفا خواندم. بسیاری از این مسئله ناراضی بودند و البته درک میکنم که چنین اقدامی در نخستین روزها میتواند برای بسیاری خوشایند نباشد. حقیقت را بخواهید در حال تماس و رایزنی با چندین شرکت برای گرفتن نوع  دیگری از تبلیغات هستیم که قطعا شکل بسیار بهتری نسبت به شکل فعلی خواهد داشت اما به هر حال شرایط ایجاب کرد تا این چنین وارد عرصه تبلیغات و درآمدزایی برای سایت شویم. برخی از اینکه از تبلیغ نامزد خاصی را در سایت قرار دادیم ناراحت هستند اما براستی چه فرقی میکند وقتی بپذیریم که آنچه نمایش داده میشود یک بنر تبلیغاتی هست که به عنوان شیوه ای برای تامین هزینه های سایت در نظر گرفته شده است دیگر آنکه محتوای بنر چیست نباید باعث آزرده خاطر شدن دوستان شود. این میتواند تبلیغ یک محصول غذایی، یک موسسه آموزشی و یا شرکتی خاص باشد.لازم است مجددا یادآوری کنیم که آگهی های سایت بلاگفا مربوط به گرایش سیاسی خاص مدیران و سرمایه گذاران بلاگفا نیست.در حقیقت تنها هدفی که دنبال میکنیم یک سرویس با کیفیت خوب است که بتواند هزینه های خویش را تامین کند.
اگر یاران ما در بلاگفا نظر و پیشنهاد دیگری در مورد درآمد زایی سایت دارند و یا چنانکه قبلا اشاره شد شکل بهتری برای نمایش بنرها به نظرشان می رسد ما را از آن مطلع کنند. چه کسی بهتر از خود کاربران بلاگفا که بتوانند به آن کمک کنند.در عین حال در نظر داریم برای کاربرانی که تمایلی به داشتن تبلیغ در سایت خود ندارد سرویس خاصی را  با هزینه بسیار اندکی ارائه کنیم .
منتظر نظرات شما هستیم.

برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ساعت: ۱۱:۱۹:۲۱ توسط:fhkg5r موضوع: نظرات (0)